fallback

Зеленият път на Китай

Планът "Китай 2025" очертава една дългосрочна стратегия за постигане на всички цели, установени от Парижкото споразумение от 2015 г.

09:14 | 02.03.19 г. 6

За последните 30 години силният икономически растеж на Китай е бил съпътстван от подобен мощен ръст при потреблението на енергия. Достъпът до електричество и въглища е необходимо условие за растеж, базиран на производството на стоки и развитието на местната инфраструктура. 

Икономическото развитие е успяло да спаси повече от 800 млн. души от крайна бедност, но също така е допринесло за отделянето на огромно количество вредни субстанции, които са замърсили въздуха, водата и почвата.

Китайската енергийна система може да бъде характеризирана като силно замърсяваща и отделяща огромни количества емисии въглероден диоксид, тъй като остава зависима от въглищата и петрола, пише за Energy Post Коър Сандхолт, старши експерт в China National Renewable Energy Centre.

Зеленият петгодишен план на Китай

През 2015 г. китайското правителство реши да промени този силно замърсяващ път на икономически растеж.

Тринадесетият по ред 5-годишен план постави за цел „да се изгради чиста, нисковъглеродна, безопасна и ефективна енергийна система“.

Като част от изпълнението на плана бяха намалени благоприятните условия за въглищните централи, а проектите за нови подобни съоръжения бяха прекратени или умишлено забавени. В същото време се даде начало на създаване на условия за развитие и интегриране на възобновяемите енергийни източници и изграждане на разнообразен и изключително широк електрически автопарк, за да се намали зависимостта към петрола.

001

Реорганизацията на енергийния сектор беше подновена, а системата за търговия с въглеродни емисии стартира като регионален и национал проект.. Китай даде начало на иновационен план, наречен „Китай 2025“, с фокус върху качеството вместо количеството и новите технологии, в това число възобновяемата енергия и електрическите превозни средства като стратегически нововъзникващи отрасли, които трябва да формират гръбнака на бъдещата китайска икономика.

През есента на 2017 г. президентът Си Дзинпин потвърди дългосрочните цели на енергийната система на 19-тия конгрес на комунистическата партия и ангажимента на Пекин относно развитието на „екологичната цивилизация“ като основен приоритет на Китай и като предпоставка за бъдещо икономическо развитие.

002

Няма съмнение, че тези цели се приемат сериозно от страна на най-голямата икономика в Азия и втората по големина в света. Преминаването от теоретични цели към практически действия остава неясно, а липсва и установен официален дългосрочен път за трансформация.

Едно скорошно проучване се насочва към детайлите на трансформацията на енергийната система на Китай и дава конкретен пример за това как могат да бъдат постигнати целите.

Докладът „Прогноза 2018 за възобновяемата енергия в Китай“ ( China Renewable Energy Outlook 2018, CREO-2018) на Китайският национален център за възобновяема енергия и Институтът за енергийни изследвания представя два сценария за енергийната система на страната до 2050 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:06 | 05.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още